Ile miesięcznie kosztuje prowadzenie sklepu internetowego?

Koszty utrzymania sklepu internetowego są zdecydowanie niższe, niż ma to miejsce w przypadku prowadzenia sprzedaży w modelu tradycyjnym. Comiesięczne wydatki pozostają jednak na tyle wysokie, że warto rozsądnie dysponować posiadanym budżetem. W tym celu należy przede wszystkim dopasować plan biznesowy do dostępnych na rynku opcji oraz własnych możliwości finansowych. 

Koszty sklepu internetowego 

Z miesięcznymi kosztami prowadzenia e-sklepu zawsze należy się liczyć – niezależnie od tego, czy prowadzona działalność przynosi jakikolwiek zysk. Nierzadko wydatki te wymagają od sprzedawców dokładania do biznesu z własnej kieszeni, co generuje dodatkowe straty. Na początku zawsze trzeba wydać nieco pieniędzy, przede wszystkim na reklamę w internecie oraz pozycjonowanie. Aby spopularyzować sklep internetowy, trzeba też zainwestować w integrację z porównywarkami cen produktów. Strony te analizują oferty poszczególnych sprzedawców, a następnie przekazują użytkownikom najkorzystniejsze propozycje. Sklep warto też zintegrować z portalem aukcyjnym Allegro, który posiada bardzo łatwy w obsłudze panel administracyjny. Trzeba jednak liczyć się wówczas z faktem, że od sprzedaży pobierana będzie dość wysoka prowizja. Wydatki te pochłaniają zwykle kilkaset złotych miesięcznie. 

Ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego? 

Popularyzowanie sklepu internetowego trwa zwykle przynajmniej kilka miesięcy, więc nie warto oczekiwać błyskawicznego sukcesu. Kiedy pojawią się pierwsze większe dochody, należy też pamiętać o zasadzie chroniącej klientów. Nabywca ma 14 na odstąpienie od umowy bez podania żadnej przyczyny. Przesyłka jest wówczas zwracana do sprzedawcy, a ten zobowiązany jest do oddania klientowi pieniędzy. Po upływie kilkunastu tygodni, warto przeprowadzić audyt strony. Eksperci starannie przeanalizują sklep internetowy, a następnie sporządzą na tej podstawie raport wskazujący działania mogące poprawić sprzedaż. W ten sposób można tez dowiedzieć się, jak zapobiegać utracie klientów. Audyt jest wydatkiem rzędu tysiąca złotych. Sprzedaż trzeba też regularnie monitorować, najlepiej na podstawie systemu statystyk Google Analytics – jego wdrożenie również jest płatne. 

Oprogramowanie sklepu internetowego

Na koszt sklepu internetowego wpływają także opłaty za platformę, czyli oprogramowanie strony. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest obecnie skorzystanie z modelu abonamentowego, oferowanego np. przez Sky-Shop.pl. Platforma ta jest w stanie sprostać oczekiwaniom właścicieli zarówno niedużych e-sklepów, jak i poważnych przedsiębiorców. StartUp – podstawowy zestaw narzędzi dla osób początkujących w e-commerce to koszt zaledwie 12 zł miesięcznie. Pakiet Basic kosztuje 99 miesięcznie – w zamian uzyskać można 2GB na pliki i możliwość wystawienia 15 000 produktów. W pakiecie Business, za 179 zł uzyskać można 10 GB oraz miejsce na 75 000 produktów. Pakiet Supreme przeznaczony jest dla najbardziej wymagających sprzedawców – za 299 zł uzyskać można 30 GB na pliki oraz możliwość wystawienia aż 200 000 produktów. Platformę Sky-Shop.pl przetestować można za darmo.